Шолц: Русија „повторно е закана“ за Европа

epa10043307 German Chancellor Olaf Scholz addresses a press conference during the second and last day of the NATO Summit at IFEMA Convention Center in Madrid, Spain, 30 June 2022. Heads of State and Government from NATO’s member countries and key partners are gathering in Madrid to discuss important issues facing the Alliance and endorse NATO’s new Strategic Concept, the Organization said. Spain is hosting the 2022 NATO Summit coinciding with the 40th anniversary of its accession to NATO. EPA-EFE/SERGIO PEREZ

Русија го „загрозува меѓународниот поредок“ со војната во Украина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференцијата во Мадрид на крајот од Самитот на лидерите на земјите-членки на НАТО.

– Преку својата агресивна политика, Русија повторно е закана за Европа и за Алијансата, рече Шолц, мислејќи на непријателствата со земјата за време на Студената војна.

Тој истакна дека како резултат на тоа НАТО ги зајакнува своите одбранбени способности, „особено во поглед на безбедноста на членките на алијансата на источното крило“, мислејќи на земјите кои граничат со Русија.

Back to top button
Close