Советот за безбедност на ОН ќе се состане в понеделник за американските напади на Блискиот Исток

Советот за безбедност на ОН в понеделник ќе одржи итен состанок за американските напади во Ирак и Сирија, што ги почна како одмазда за смртта на тројца американски војници, изјавија дипломатски извори за француски медиуми.

Состанокот, што го побара постојаната членка Русија, ќе се одржи в понеделник во 16:00 часот по локално време (21:00 по Гринич), соопштија дипломатски извори.

Ќе се разговара за нападите што Вашингтон ги изврши против групите поддржани од Иран кои ги обвини за напад на американски војници во регионот.

Back to top button
Close