Токаев распиша предвремени претседателски избори

epa09977517 Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev speaks after unveiling a monument to Kazakh poet Abai with Kyrgyz President Sadyr Japarov (not pictured) in central Bishkek, Kyrgyzstan, 26 May 2022. Kassym-Jomart Tokayev is on an official visit to Bishkek. EPA-EFE/IGOR KOVALENKO

Претседателот на Казахстан, Касим – Жомарт Токаев денеска распиша предвремени претседателски избори на 20 ноември.

Според политиколозите, на предвремените избори најверојатно ќе победи Токаев.

Додека аналитичарите наведуваат дека предвремените избори ги намалуваат ризиците од потенцијално влошување на економијата и губење на поддршката поради геополитичките турбуленции во постсоветскиот простор како целина. б

Back to top button
Close