Украина планира да ги продолжи мировните преговори со Русија до август

 
Киев планира да ги продолжи мировните преговори со Русија до крајот на август, откако беа извршени операции за контранапад, изјавија властите денеска.

-Земјата ќе биде во подобра позиција да преговара, рече главниот преговарач на Киев, Дејвид Арахамиа, во интервју за Глас на Америка. Тој верува дека Украина ќе спроведе операција со контранапади на различни места, рече тој без да даде детали.

Мировните преговори дојдоа во застој. На крајот на март, Киев предложи разговори во Истанбул. Меѓу другото, беше подготвена да се откаже од амбициите за членство во НАТО во замена за меѓународни безбедносни гаранции.

Русија, меѓутоа, бара демилитаризација на својот сосед и отстапување на територија, вклучително и источните региони Доњецк и Луганск

Back to top button
Close