Украинците тврдат дека убиле 20.300 руски војници

 

Украина соопшти дека од почетокот на инвазијата се убиени 20.300 руски војници, а уништени се 2.002 руски оклопни возила, 146 хеликоптери и 773 тенкови.

Минатиот месец Русија тврдеше дека 1.351 руски војник загинале во Украина, додека НАТО на 24 март процени дека биле убиени до 15.000 руски војници.

Украинското МНР соопшти дека се уништени 165 руски авиони, 148 дронови, осум бродови и 66 противвоздушни системи.

Back to top button
Close