Украинска армија тврди дека Русите се подготвени да го нападнат регионот на Доњецк

Русија е подготвена да изврши напади во регионот на Доњецк, тврдат украинските вооружени сили и додаваат дека руските сили наводно се подготвени да го нападнат Херсон на југот на земјата.

Руските сили се повлекоа од околината на Киев и Чернихив во последните неколку недели се повлекоа од околината на Киев и Чернихив, а нападите ги насочија во источна и јужна Украина.

Русите не успеаја да го освојат главниот град како што беше планирано, па нивната стратегија сега изгледа е да ја отсечат Украина од морето и да создадат копнен коридор меѓу Крим и источна Украина, коментираат светските медиуми.

Back to top button
Close