Украински пилот пребегна во Русија .

Воен пилот од вооружените сили на Украина пребегнал во Русија, јави ТАСС во саботата, цитирајќи лице кое наводно го организирало летот на пилотот преку линијата на фронтот. Украинецот за кој станува збор е активен војник кој имал чин „висок офицер“ во силите на Киев, тврди рускиот канал на Телеграм што ја следи ситуацијата.

„Пилотот на украинските вооружени сили моментално се наоѓа во Русија и е сослушан од Федералната служба за безбедност“, изјави за агенцијата пилот на руски воен ударен хеликоптер, идентификуван од ТАСС како Алексеј Воевода. Зад операцијата наводно стојат Руските сили.

Воевода одби да открие какви било детали за операцијата, додавајќи дека сега не може да ги сподели. Некои руски Телеграмски канали тврдат дека наскоро би можело да биде објавено интервју со украинскиот пилот. Неговиот идентитет и ранг остануваат нејасни. Според Воевода, украинскиот пилот бил командант на летови во Украина.

Пилотот, наводно, им помагал на руските сили од почетокот на конфликтот помеѓу Москва и Киев, според тврдењето на заменик-министерот за информации на Народната Република Доњецк, Даниил Безносов. „Украинскиот пилот дојде на наша страна од самиот почеток на специјалната воена операција и ни помагаше со информации и на други начини“, напиша службеникот во објавата на Телеграм.

LРазвојот доаѓа во време на закочената украинска контраофанзива. Операцијата, започната од Киев на почетокот на јуни, не успеа да донесе никакви значајни промени во првите линии на фронтот. Напротив, тоа доведе до големи загуби во персонал и техника на украинската страна.

На крајот на октомври, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека руските војници „срушиле 24 авиони за пет дена“. Претходно истиот месец, рускиот претседател Владимир Путин ги откри проценките дека Киев изгубил над 90.000 војници во својата контраофанзива. Според Путин, украинската војска изгубила и 557 тенкови и речиси 1.900 оклопни возила во истиот период.

Во почетокот на ноември, главниот воен командант на Украина, генералот Валериј Залужни, изјави за Економист дека конфликтот меѓу двата соседа дошол до ќор-сокак како во Првата светска војна, во кој Русија има предност поради супериорните резерви на персонал и поголемите ресурси

Back to top button
Close