ВИДЕО: Европските лидери го посетија уништениот Ирпин

Тројцата европски лидери го посетија Ирпин, град во близина на Киев, кој руските трупи брутално го окупираа на почетокот на војната.

Емануел Макрон, Олаф Шолц и Марио Драги се информирани за она што се случува во градот и се работи за враќање на животот во нормала.

Ирпин е на прагот на Киев, а на почетокот на март руските трупи со намера да го освојат главниот град го зазедоа градот.

Back to top button
Close