(ВИДЕО) Јовановска од ГАК: Пациентите ни се закануваат ако ги ставиме во изолација

Вчерашниот скандал во гинеколошко акушерската клиника, во кој трудница која се претставила како докторка не пријавила дека во семејството има позитивен на Ковид 19 и дошла да се породи, резултираше со ставање во изолација на дел од медицинскиот персонал.

– Станува збор за млада пациентка на 27-годишна возраст, прворотка која што не ги пријавила своите контакти во пријавата која се потполнува со морална и кривична одговорност. Затоа успеала да помине низ Тријажниот центар и примена е на Одделот за патолошка бременост. Таму ги ставила во опасност и себе и своето бебе, останатите пациентки и лекарскиот персонал. Како последица на тоа, правиме нови списоци, реорганизација. Пациентките не треба да се грижат, ќе им биде пружена нега по сите протоколи, иако дел од персоналот сега е во самоизолација, изјави директорката на ГАК, Викторија Јовановска во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Јовановска нагласи дека пациентките кои биле во иста соба со докторката се ставени во изолација.

– Пациентките се ставени во изолација, токму поради неодговорното однесување на докторката, за која не се знае дали навистина е докторка, бидејќи не е регистрирана во Лекарската комора, иако во пријавниот лист напишала дека е докторка. Се уште е рано да се прават тестови бидејќи можат да дадат лажно негативен резултат, објаснува Јовановска.

Таа тврди дека да се биде во изолација на ГАК не е ништо страшно и нема потреба пациентките да лажат.

– Мислам дека се проширија многу лажни вести околу изолацијата. Пациентките непотребно стравуваат дека ќе се заразат ако бидат ставени во изолација. Ниту едно бебе досега не било заразено од мајка, ниту пак пациентките меѓу себе се заразиле. Ние сме голема клиника, од 520 вработени и постои опасност и од интер-персонална трансмисија, но бидејќи ги следиме протоколите, такво нешто досега не се случило, тврди директорката на ГАК.

Back to top button
Close