(Видео) Во Русија протести против мобилизацијата што ја нареди претседателот Путин, десетици уапсени во Иркутск

epa09789415 Russian policemen detain a protestor during rally against Russian invasion of Ukraine in St. Petersburg, Russia, 27 February 2022. Russian troops entered Ukraine on 24 February prompting the country’s president to declare martial law and triggering a series of announcements by Western countries to impose severe economic sanctions on Russia. EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Во Русија денеска почнаа првите протести против мобилизацијата што ја нареди претседателот Владимир Путин.

На социјалните мрежи се шират видеа од граѓани кои протестираат на истокот на земјата – во Новосибирск, Иркутск, Томск и други градови.

Каде и да се појават демонстрантите, покрај редовната се појавува и полиција за справување со нереди, чии припадници приведуваат луѓе влечејќи ги по улиците. Веќе се споменуваат десетици уапсени, објавени се и информации за најмалку 12 лица приведени во Иркутск

Back to top button
Close