(ВИДЕО) Вселенската капсула на Спејс икс со четиричлен екипаж слета на Земјата


Четири членови на екипажот на капсулата на Спејс икс (SpaceX), Crew Dragon слетаа крај брегот на Заливот на Флорида во саботата, безбедно враќајќи се од петмесечната научна мисија на Меѓународната вселенска станица.

Капсулата Endurance на Спејс икс падна со падобран во водите во близина на брегот на Тампа кратко по 21 часот по локално време со двајца астронаути на НАСА, јапонски астронаут и руски космонаут, по околу девет часа лет од орбиталната истражувачка лабораторија, прикажана на НАСА на видеото на интернет.

Back to top button
Close