ВИДЕО: Затворена стреланата каде 13 годишниот Коста К. учел да пука со пиштол

Медиумите го посетија стрелиштето во фудбалски стадион каде малолетниот К.К. вежбал гаѓање со огнено оружје.

И покрај најавата дека е отворено од 15:00 до 20:00 часот, стрелиштето беше затворено за посетители, без никаква најава.

Според информациите од сопствениците на други стрелишта, влезот на малолетници им е забранет, освен ако не се во придружба на родителите, а за да може детето да пука од огнено оружје потребна е согласност од двајцата родители.

Неофицијално дознаваме дека малолетниот Коста вежбал стрелање една година пред неговата „крвава гозба“.

Да потсетиме, минатата среда во раните утрински часови, малолетникот Коста К., со два пиштоли упаднал во ОУ „Владислав Рибникар“ и ги застрелал другарите. Прво го убил чуварот, а потоа осум ученици. За време на масакрот тешко повреди неколку врсници и наставник по историја.

 

Back to top button
Close