Во поплавите во Индија загинаа 31 лице

epa09966366 Indian man crosses a submerged road in flood-affected Nagaon district of Assam, India, 22 May 2022. Death toll of flood-related incidents increased to 18 people, according to statistics from the Assam State Disaster Management Authority (ASDMA). At least 839,691 people in 32 districts have been affected by the floods, the ASDMA added. EPA-EFE/STR

 

 Најмалку 31 лице загинаа во последните два дена во североисточните индиски држави Асам и Мегалаја во поплавите предизвикани од обилните монсунски дождови. НДТВ денеска објави дека дождовите го подигнале нивото на водата во реката Брамапутра и нејзините притоки.

Најмалку 12 лица загинаа како последица на поплавите и лизгањето на земјиштето во Асам, каде што околу 1,9 милиони луѓе се во зоната на поплавите. Властите на Мегалаја пријавија 19 смртни случаи.

Околу 3.000 села во двете држави се поплавени. Од минатата среда во некои делови од североисточниот дел на земјата наврнаа повеќе од 800 милиметри дожд. Администрациите во регионите погодени од поплавите издадоа предупредувања во кои ги повикуваат луѓето да не ги напуштаат своите домови освен ако има итна потреба или потреба од медицинска помош.

Синоптичарите предупредуваат дека врнежите ќе продолжат и во наредните денови.

Back to top button
Close