Здравствената состојба на Бајден се подобрува, заразен е со лесно преносливиот омикрон од видот БА.5


Американскиот претседател Џозеф Бајден веројатно се заразил со лесно пренослив сој на коронавирусот и сега има болки во телото и грлото, објави денеска неговиот лекар.

Видот, познат како БA.5, е изданок на сојот омикрон што се појави кон крајот на минатата година и се верува дека со него се заразени повеќето од позитивно тестираните на коронавирусот во земјата.

Лекарот на американскиот претседател, Кевин О’Конор, кажа дека претходните симптоми на Бајден, кои вклучуваат течење на носот и кашлица, станале „помалку проблематични”.

Виталните знаци на Бајден, како што се крвниот притисок и брзината на дишење, „остануваат сосема нормални”, напиша докторот.

О’Конор додаде дека прелиминарните резултати од секвенционирањето што укажуваат на варијантата BA.5 не влијаеле на планот за лекување на Бајден „на кој било начин”.

Бајден излезе позитивен на коронавирусот во четвртокот наутро, соопшти Белата куќа, додавајќи дека 79-годишниот претседател почнал да зема паксловид, антивирусен лек што треба да ја ублажи формата на болеста.

Претставници на американската администрација истакнаа дека неговите симптоми биле благи бидејќи има примено четири дози од вакцината.

Back to top button
Close