Зеленски: Веднаш вооружете ја Украина за да ја одбрани слободата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави ново видео во кое го повикува Западот да испрати оружје.

Зеленски истакна дека е потребно повеќе оружје за „да се спасат милиони Украинци, како и милиони Европејци”.

– Слободата мора да биде вооружена подобро од тиранијата, рече тој.

Зеленски наведе голем број потребни специфични оружја, вклучувајќи артилерија од 155 милиметри, системи за лансирање ракети, оклопни возила и борбени возила за пешадија. Тој побара тенкови Т-72 „од САД или Германија” и рече дека се потребни повеќе воени авиони.

Украинскиот претседател предупреди дека конфликтот во земјата ќе стане „бескрајно крвопролевање, ширење беда, страдање и уништување”.

– Но, Русија сè уште има капацитет да изврши напад, и тоа не само против Украина. Полска, Молдавија, Романија и балтичките земји ќе станат следните цели доколку падне слободата на Украина, рече Зеленски.

Back to top button
Close