172 нови позитивни случаи на ковид, починати  се девет лица

· Направени се 1.483 тестирања, а регистрирани се 172 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 107, Охрид – 11, Битола – 8, Кавадарци и Штип – по 6, Велес и Струга – по 5, Струмица – 4, Свети Николе и Кратово – по 3, Прилеп, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 2, Куманово, Кочани, Неготино, Ресен, Богданци и Демир Капија – по 1.
· Регистриран e 381 оздравен пациент од: Скопје – 145, Битола – 42, Куманово – 30, Штип – 22, Кавадараци – 21, Велес – 20, Кочани – 18, Крива Паланка – 15, Прилеп – 12, Тетово – 10, Кичево и Берово – по 8, Свети Николе и Неготино – по 5, Кратово и Делчево – по 4, Охрид, Богданци и Радовиш – по 3, Пробиштип, Ресен и Македонски Брод – по 1.
· Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 4 починати лица од Скопје (61г, 71г, 72г и 75г) и по едно починато лице од Битола (65г), Берово (63г), Струга (85г), Струмица (65г) и Македонска Каменица (76г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.
· Направени се 1.483 тестови преку: ИЈЗ-37, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–133, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-48, Биотек-100, Систина-46, лабораторија Лаор-0, Синлаб-5, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-157, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-18, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 830.
Досега во земјата се направени вкупно 1.430.424 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 209.449, бројот на оздравени пациенти е 193.781, на починати е 7.337, а бројот на активни случаи изнесува 8.331.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 91523, активни 3810
Куманово 12638, активни 331
Тетово 11221, активни 211
Прилеп 9877, активни 441
Битола 8094, активни 621
Гостивар 8042, активни 48
Велес 7090, активни 350
Кавадарци 6659, активни 345
Штип 6425, активни 236
Охрид 6291, активни 238
Струмица 5979, активни 117
Кичево 4186, активни 98
Струга 3873, активни 57
Кочани 3817, активни 226
Гевгелија 2683, активни 149
Неготино 2492, активни 80
Свети Николе 2071, активни 75
Крива Паланка 1792, активни 158
Радовиш 1671, активни 76
Ресен 1656, активни 92
Дебар 1453, активни 3
Берово 1314, активни 46
Делчево 1273, активни 107
Виница 1124, активни 44
Пробиштип 1093, активни 64
Валандово 877, активни 22
Кратово 719, активни 70
Богданци 612, активни 27
Крушево 571, активни 24
Демир Хисар 556, активни 77
Македонски Брод 483, активни 5
Демир Капија 418, активни 9
Македонска Каменица 386, активни 54
Пехчево 334, активни 11
Дојран 156, активни 9Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Back to top button
Close