449 нови случаи на Ковид-19. Починати се 12 лица

Денес се регистрирани 449 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 211.831

Оздравени се 317 пациенти –  пријавени се 12починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

• Направени се 3.859 тестирања, а регистрирани се 449 новислучаи на КОВИД-19:

Скопје – 195, Битола – 47, Прилеп – 19, Кавадарци – 18,Берово – 17, Куманово – 16, Кочани – 15, Велес и Штип – по 13, Гевгелија – 12, Делчево – 11, Охрид – 10, Струмица – 8, Неготино – 7, Валандово – 6, Тетово, Радовиш и Ресен – по 5, Крива Паланка, Кратово и Демир Хисар – по 4, Кичево и Богданци – по 3, Струга, Свети Николе и Македонска Каменица – по 2, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 1.

• Регистрирани сe 317 оздравени пациенти од: Скопје – 125,Берово – 26, Кавадарци – 24, Велес – 19, Битола – 15, Прилеп – 13, Штип и Гевгелија – по 10, Неготино и Кратово – по 9, Кочани – 8, Валандово и Тетово – по 6, Крива Паланка, Куманово и Струга – по 5, Струмица, Богданци и Пехчево – по 4, Делчево и Охрид – по 3, Крушево – 2, Пробиштип и Виница – по 1.

 

• Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11починати лица: 4 починати лица од Скопје (69г, 76г, 81г и 89г), Прилеп – 2 (65г и 82г), и по едно починато лице од Тетово (74г), Битола (72г), Охрид (33г), Виница (66г), и Демир Хисар (81г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

 

Во однос на 33 годишното починато лице, било со дијагноза дијабет тип 2, и истото не земало соодветна терапија. Примено е во болница во тешка состојба.

 

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој

Термин, е пријавено 1 починато лице со датум на смрт од 16.11.2021. Лицето е од Кавадарци и е починато во домашни услови.

 

• Направени се 3.859 тестови преку: ИЈЗ-267, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-88, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово–43, ЦЈЗ Куманово-53, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–154,Жан Митрев (Филип Втори)-71, Авицена-165, Биотек-262, Систина-68, лабораторија Лаор-181, Синлаб-23, Ремедика-12, Плодност–80, Генеа-9, Никоб лаб-274, ВФВ Медикал-63, Ели Медика-61, Ројал Медика–31, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб – 5, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.842.

 

Досега во земјата се направени вкупно 1.446.403 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 211.831,бројот на оздравени пациенти е 195.941, на починати е 7.418, а бројот на активни случаи изнесува 8.472.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени(вкупно)

Активни случаи(вкупно)

Скопје

92530

3862

Куманово

12735

298

Тетово

11262

165

Прилеп

9986

423

Битола

8325

702

Гостивар

8055

42

Велес

7191

374

Кавадарци

6761

319

Штип

6483

219

Охрид

6338

254

Струмица

6017

133

Кичево

4204

95

Струга

3880

54

Кочани

3901

236

Гевгелија

2732

155

Неготино

2527

88

Свети Николе

2082

70

Крива Паланка

1836

155

Радовиш

1692

76

Ресен

1683

86

Дебар

1454

1

Берово

1372

87

Делчево

1324

127

Виница

1135

40

Пробиштип

1100

48

Валандово

898

38

Кратово

743

81

Богданци

629

38

Демир Хисар

582

88

Крушево

574

25

Македонски Брод

484

5

Демир Капија

420

8

Македонска Каменица

395

60

Пехчево

342

16

Дојран

159

4

Вкупно

211831

8472

 

 

 

Kовид состојба 20.11.10.2021 (податоците се заклучно со 19.11.2021)

 

Новозаразени: 449

Тестирани: 3.859

Оздравени: 317

Починати: 12

 

Вкупно дијагностицирани: 211.831

Вкупно оздравени: 195.941

Вкупно починати: 7.418

Активни случаи: 8.472

 

Back to top button
Close