Борел: ЕУ е за задржување на постојните граници на Србија и Косово

Белград, 30 мај 2020 (МИА) – Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел, изјави дека е многу јасно да ЕУ е за зачувување на постојните граници и додаде дека некои земји-членки на ЕУ се спротивставуваат на било каков чекор во оваа насока.

Говорејќи на видео конференција со група новинари од Западна Европа, Борел предупреди дека идниот договор меѓу Приштина и Белград мора да биде прифатлив за меѓународната заедница, јави Радио Слободна Европа (РСЕ).

-Тие немаат слободни раце да одлучат што сакаат, затоа што секој договор ќе има последици за регионот. Вие добро знаете колку е чувствително прашањето за промена на границите. Ќе започнете да ги менувате границите на едно место, а потоа друг ќе каже „и јас сакам да ги менувам границите“, изјави Борел пред новинарите.

На прашањето за ангажманот на САД во преговарачкиот процес, Борел рече дека Брисел не се натпреварува со Вашингтон, но дека постои само еден дијалог помеѓу Приштина и Белград и дека, според него, тоа е дијалогот што го иницира Европската унија.

-Ако САД сакаат да помогнат, тоа е добро, затоа што таа помош би била корисна. Но, ние не сме водени од пропагандни намери. Ние сакаме да сработиме сериозна работа и да го покренеме дијалогот, кој за жал денес е блокиран, од истата причина како и вчера, заради политичката нестабилност во Косово, кажа Борел.

Тој ги оцени како неоправдани неодамнешните изјави на косовскиот претседател Хашим Тачи за специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот, Мирослав Лајчак, кој доаѓаат од земја што не го признава Косово и кој гласаше против членството на Косово во УНЕСКО.

-Факт е дека специјалниот претставник е од Словачка. Јас доаѓам од Шпанија (која не го признава Косово). Па, што!, кажа Борел, додавајќи дека истото би можело да се случи ако на местото на Лајчак се именува некој од земјите кои го признаваат Косово, така што Србија би дала право да се жали на именувањето.

Back to top button
Close