Две години од почетокот на руско-украинската војна, преговорите се далечна перспектива

RFI/AFP

 

Две години од почетокот на војната во Украина, нема изгледи за преговори за пробив, бидејќи рускиот претседател Владимир Путин, охрабрен од ерозијата на западната поддршка за Киев, се подготвува за долг конфликт.

2024 година ќе биде уште една година на војна, бидејќи Украина е решена да продолжи да се бори за враќање на територијата, додека Путин ќе биде задоволен само со целосното предавање на Киев, велат аналитичарите и дипломатите.

Путин можеби сигнализираше во овомесечното интервју со десничарскиот американски водител на ток-шоу Такер Карлсон дека Русија е заинтересирана за преговори, но тоа би било толку многу според сопствените услови на Москва што Киев нема да ги прифати таквите разговори.

„Не гледам дека ќе има некакви преговори во скоро време“, рече Фјодор Лукјанов, шеф на Тинк-тенкот за надворешна и одбранбена политика поврзан со Кремљ во Москва.

„Нема ништо за што можат да преговараат“, изјави тој за АФП.

Додека зимата 2022 година беше понижувачка за Путин, кој не успеа да го заземе Киев за неколку дена, тој сега се прегрупира и изгледа повторно засилен од неуспешната контраофанзива на Украина, изгледите за враќање на Доналд Трамп во Белата куќа на претседателските избори во ноември и подемот на екстремната десница во Европа.

„Зарем не би било подобро да се преговара со Русија? Путин му рекол на Карлсон, барајќи од САД да разговараат за договор што ќе и овозможи на Москва да контролира 20 отсто од територијата на Украина.

„Порано или подоцна, сепак ќе се договориме“, рече тој.

Како симболична добивка за Москва, источноукраинскиот град Авдиивка падна во рацете на руските војници минатата недела по повеќемесечна битка.

Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, ја повтори долгогодишната позиција на Киев дека не се можни преговори додека Русија не се повлече од окупираните територии.

„Во секој друг случај, преговорите се невозможни“, изјави Подољак за АФП.

Европски дипломат, кој сакаше да остане анонимен, исто така отфрли какви било разговори во сегашните околности.

„Преговорите можат да се одржат само кога Украина е во позиција на сила на теренот“, рече дипломатот.

Но, по две години отпор на инвазијата од нејзиниот многу поголем сосед, украинските трупи се исцрпени.

Републиканското задржување на американската воена помош и неспособноста на Европа да ги зголеми резервите на оружје доволно брзо придонесуваат за чувство на несигурност и мрак во Киев.

Почнуваат да се појавуваат пукнатини, со неодамнешната одлука на Зеленски да се раздели со популарниот армиски началник Валериј Залужни, која се гледа како знак на првиот сериозен раскол во раководството.

Спротивно на тоа, Русија го издржа почетниот шок од невидените западни санкции и ја стави својата економија на воена основа, зголемувајќи го производството и регрутирањето и затворајќи ги критичарите на инвазијата.

Опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој ги повика Русите да протестираат против војната, ненадејно почина во неговиот арктички затвор минатата недела. Неговиот тим вели дека тој бил убиен.

Александар Габуев, директор на Евроазискиот центар Карнеги Русија, предупреди дека Украина мора итно да го смени курсот со мобилизирање повеќе војници, обезбедување поголема помош од Западот и надминување на политичките тензии во Киев.

„Главното прашање е дали Украина и нејзините сојузници ќе можат да преземат акција во следните шест месеци за да ја сменат сегашната траекторија“, изјави тој за АФ.

Доколку актуелните проблеми продолжат, „Украина би можела да почне да ја губи војната во 2024 година“.

Изборната кампања во САД веќе влијаеше на испораката на поголема помош за Украина, при што Трамп ја турка изолационистичката политика „Америка на прво место“.

Американските власти приватно велат дека малку може да се одлучи пред САД да го изберат својот нов претседател во ноември.

Се чини дека и Путин го чека резултатот од изборите во САД.

„Моите очекувања се дека Путин нема да склучи мир или значаен мир пред да го види резултатот од нашите избори“, рече висок американски функционер.

Трамп тврди дека ќе може да ја заврши војната во Украина „за 24 часа“ доколку биде реизбран.

Зеленски ги нарече таквите забелешки „многу опасни“.

„Никој не знае каква ќе биде надворешната политика на Трамп, почнувајќи од самиот себе“, изјави поранешната француска дипломатка Мари Димулен.

Европските лидери се повеќе сфаќаат дека ако му се дозволи на Путин да победи во Украина, тогаш може да биде во искушение да ја тестира одбраната на НАТО.

„Имаме „руски проблем“ пред нас и за нас тоа е огромен предизвик“, изјави шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел.

Ќе биде потребно време за одбранбената индустрија на континентот да го засили производството на муниција, но Западот сепак би можел да ги промени работите, велат аналитичарите.

„Конкретно за Европејците, ова значи да ги стават своите пари таму каде што им е устата“, рече Густав Гресел од Европскиот совет за надворешни односи.

„Стекнувањето муниција, проектили, борбени возила и резервни делови е сериозно задоцнето.

„Иако доцна во денот, Европејците сепак можат да го поправат овој курс.

Back to top button
Close