Еруптираше вулкан на островот Суваносе во југозападна Јапонија


Вулканот на планината Отаке на островот Суваносе во префектурата Кагошима во југозападна Јапонија еруптираше денеска, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Агенцијата наведува дека засега нема извештаи за повредени.

По ерупцијата, метеоролошката агенција го подигна нивото на предупредување за вулканска активност за еден степен на три, што значи дека луѓето не треба да се приближуваат до кратерот.

Back to top button
Close