Генералниот секретар на ОН пристигна во ненајавена посета на Молдавија

epa10036671 United Nations General Secretary Antonio Guterres during the press conference after the opening of the plenary session of the UN Ocean Conference at Lisbon, Portugal, 27 June 2022. The UN Ocean Conference 2022 runs from 27 June to 01 July 2022. EPA-EFE/MIGUEL A. LOPES

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш синоќа пристигна во ненајавена посета на Молдавија, јави ТАСС.

Прес-службата на молдавската претседателка Маја Санду извести дека Гутереш допатувал со автомобил од пристанишниот град Одеса во југозападна Украина, каде што вчера на терен видел како се спроведува договорот за извоз на житарици од Украина.

Се очекува денеска во Кишињев генералниот секретар на ОН да се сретне со Санду.

Од главниот град на Молдавија, Гутереш со авион ќе отпатува за Истанбул, каде во текот на денот треба да го посети Заедничкиот координативен центар за следење на извозот на украинските житарици преку Црното Море. Потоа ќе отпатува за Њујорк.

Back to top button
Close