Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Ниту после 15 јуни Италија нема да дозволи странците од земјите што не се членки на ЕУ да влезат во земјата, најави денеска шефот на италијанската дипломатија Луиџи ди Мајо.

-Наша обврска е да ги заштитиме животите и здравјето на нашиот народ, рече Ди Мајо во интервју за телевизијата „Рете4“.

Тој посочи дека, истовремено, Италија се залага слободата на патување во Европа да почне од 15 јуни.

-Франција и Германија ми ветија дека слободата на патување за европските граѓани ќе биде загарантирана од 15 јуни, рече Ди Мајо, кој пред два дена телефонски разговараше со францускиот колега Жан-Ив ле Дријан.

Шефот на италијанската дипломатија денеска ќе биде во Берлин, како што е најавено, каде ќе се сретне со германскиот министер за надворешни работи Хеик Мас.

Ди Мајо изрази надеж дека Италија ќе може да ја убеди Австрија да ги отвори своите граници за неговата земја.

-Австрија не е загрижена за Италија, туку само за одредени региони. Ние со факти  ќе се бориме против оваа загриженост, рече тој.

Австриската Влада вчера ги отвори своите граници и од полноќ ги укина мерките за карантин за сите соседи, освен за Италија.

Back to top button
Close