(ИЗБОР) Албански медиуми: Криминални банди даваат по 300 евра за глас за изборите во Албанија; Заедницата со неколку модели; продолжува судењето за Тачи и другите

Во пресрет на локалните избори во Албанија, освен кандидатските препукувања, албанските медиуми известуваат и за тоа дека одредени криминални банди оперираат во правец купување гласови за 300 евра. Косовските медиуми се фокусирани на случувањата околу формирање на Заедницата, односно посетите на меѓународните чинители во Косово и нивните насоки кон решавање на спорот меѓу двете земји.

Ова е дел од изборот на редакцијата на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

АЛБАНИЈА

Балкан Веб: Криминалните банди плаќаат и до 300 евра за глас

„Вклучувањето на администрацијата во кампањата е кореографско, додека има индиции дека криминалните банди плаќаат и до 300 евра за купување гласови.

Демократската пратеничка Металиај призна дека ваквите обвинувања тешко се поткрепуваат од опозицијата и ги повика органите на прогонот да истражат, како и меѓународните набљудувачи на ОБСЕ-ОДИХР да бидат присутни на денот на гласањето.

„Локалната власт им даде водич на криминалните банди како да влијаат, идентификувајќи ги семејствата кои имаат потреба да купат гласови“, рече таа, пренесе Балкан Веб.

Сури нет – Народен правобранител: Владата на сопствениците им должи 860 милиони евра

„Албанската влада има околу 860 милиони евра неплатени долгови кон сопствениците, кои се признати со решение за паричен надоместок за имотите што ги конфискува комунистичкиот режим. Предлог-законот, кој е 4,5 отсто од БДП на Албанија, го откри институцијата Народен правобранител. Повикувајќи се на податоците на Агенцијата за управување со имот, бројот на проценети решенија за обештетување е 26.092, во вкупна вредност од 857.068.720 евра“, се вели во извештајот што АП го испрати до Собранието.“, пренесе Сури нет.

КОСОВО

Бота Сот: Се споменува уште еден модел на Заедница

„Менаџерскиот тим ја претстави својата верзија на оваа асоцијација на 2 мај во Брисел. Станува збор за варијанта, со која општините со српско мнозинство на Косово добиваат статус на држава во државата. Иако Лајчак, Борел, Ескобар и другите го знаат овој факт, тие инсистираат, кој помалку, а кој повеќе, дека проектот на овој тим е „добра основа за преговори“! Наместо преговарање, Курти го претстави европскиот модел на Хрватска. Доколку не презентираше алтернатива, тогаш ќе беше под огромен притисок да разговара и да го одобри предлогот на Александар Вучиќ за она што на српски се нарекува Заедница, посочува меѓу другото косовскиот универзитетски професор, Енвер Битиќи во исцрпно интервју за Бота Сот.

Коха: Семејствата на исчезнатите не гледаат ништо ново во Декларацијата договорена во Брисел

„Албанските и српските претставници на здруженијата на членовите на семејствата на исчезнатите изразија став дека Декларацијата за исчезнатите, договорена на 2 мај во Брисел, не содржи нови обврски за Србија и Косово. Тие преку дискусија за ова прашање, одржана во Медиа центарот во Чаглавица, побараа да се изврши притисок врз страните во дијалогот за да се дознае судбината на исчезнатите.“, пренесе Коха.

РТВ 21: Четвртиот сведок во судскиот процес против Тачи и другите се сослушува на затворена седница

„На затворена седница е сослушан четвртиот сведок во судскиот процес против поранешните водачи на Ослободителната војска на Косово (ОВК). Пред да започне сослушувањето на заштитениот сведок пред судот, специјализираниот обвинител побара седницата да продолжи на приватна седница. Во судницата денеска (среда) се присутни Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи.“, пренесува РТВ 21.

КОЛУМНА

Панорама : Дали власта го измори Рама и зошто му е потребна победа во 23-та?!

„На премиерот Еди Рама не му е толку потребна победата на локалните избори во 2023 година, што значи квантитативно преземање на најголемиот број општини и општини, а квалитативно и главните општини. Конечно, тоа е речиси завршена работа. Изгледа дека на Рама повеќе му треба победата на изборите, како облог на она што се обидува да го поправи во политичкото живеалиште и во историјата на изборите за локалната власт, наместо всушност да ја прави правилната промена на земјата, која е виртуелна со катни градби и подобни со Урбаната ренесанса.“, пишува авторот Бен Андони во колумната „Дали власта го измори Рама и зошто му е потребна победа во 23-та?!“, објавена во Панорама.

извор: Цивил

Back to top button
Close