Лоциран танкер со нафта запленет од Иран


Танкер под знамето на Маршалските Острови, запленет од Иран во Оманскиот залив на почетокот од оваа недела, е лоциран источно од иранскиот остров Кешм, соопшти службата за следење пловидба на танкери TankerTrackers.com на својот налог на мрежата „Икс“.

„Танкерот Сент Николас во грчка сопственост, осигурен во Велика Британија и со знаме на Маршалските Острови, натоварен со еден милион барели ирачка сурова нафта, лоциран е денеска источно од островот Кешм во Иран“, се вели во соопштението.

Запленувањето на танкерот се случи за време на неколкунеделните напади на јеменските милитанти Хути врз бродови кои пловеа во Црвеното Море

Back to top button
Close