На Азиските берзи зголемени цени на акциите, доларот ослабна

epa08067860 A Chinese investor looks at an electronic board displaying the stock index and prices at a securities brokerage in Beijing, China, 13 December 2019. Stocks in Asia rose on 13 December following the news that China and the US moved close in negotiations of signing a trade deal to avoid a new round of tariffs between the two world’s top economies, according to the media reports. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

На повеќето азиски берзи, цените на акциите се зголемија денеска, како и на Волстрит претходниот ден, а инвеститорите беа охрабрени од дополнителен стимулативен пакет за јапонската економија вреден рекордни 490 милијарди долари.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, порасна за 0,3 отсто околу 7 часот наутро, но се уште е на пат за неделна загуба. На токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,4 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,2 и 0,8 отсто. Во Хонг Конг, пак, тие паднаа за повеќе од 1 процент.

Азиските инвеститори се охрабрени од новиот стимулативен пакет во Јапонија во вредност од рекордни 490 милијарди долари, со кој новиот премиер Фумио Кишида има намера да го ублажи влијанието на кризата со корона врз третата по големина светска економија.

Поддршка на пазарот обезбедува и вчерашниот рекорден опсег на индексот S&P 500 на Волстрит, како и Nasdaq, благодарение на подобрите од очекуваните квартални деловни резултати од малопродажните синџири Macy’s и Kohl’s.

Заедно со претходните резултати на Волмарт и на Таргет, ова покажува дека американската потрошувачка е силна, поддржувајќи го натамошното закрепнување на најголемата светска економија од кризата со короната.

Записите на S&P 500 и Nasdaq индексот се должат и на скокот на цената на акциите на Nvidia за повеќе од 8 отсто, откако производителот на чипови објави подобри резултати во третиот квартал од очекуваното.

Остриот пад на индексот во Хонг Конг, пак, се должи на падот на цената на акциите на Alibaba, откако онлајн трговецот објави послаби квартални деловни резултати од очекувањата. Ова ги зголеми стравувањата дека новата регулатива во технолошкиот сектор изврши притисок врз приходите на компаниите од тој сектор.

И на девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути намали вредност.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 95,62 поени, додека во средината на неделата беше над 96 поени. Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од повеќе од 114,90 јени, највисоко ниво во речиси пет години, на 114,35 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, достигнувајќи ја цената на еврото до 1,1355 долари, откако вчера падна на 1,1263 долари, ново најниско ниво од јули минатата година.

Цените на нафтата, пак, закрепнуваат, откако кон средината на неделата паднаа на најниско ниво во последните шест недели.

На лондонскиот пазар цената на барелот зајакна за 0,10 отсто, на 81,42 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,15 отсто на 79,12 долари.

Back to top button
Close