Откриено каде е телото на Алексеј Навални, руските медиуми објавија дека било целото со модринки

Новаја газета“ го објави сознанието дека телото на Алексеј Навални е во мртовечница на окружната клиничка болница Салехард. Вчера се уште не беше извршена обдукцијата, велат извори на овој медиум.

По ненадејната смрт на Навални во петокот, неговото тело прво беше однесено во градот Лабитнанги, 36 километри оддалечен од казнената колонија каде што почина во селото Харп.

Сепак, изворите рекоа дека телото било префрлено во Окружната клиничка болница во регионалниот главен град Салехард, подоцна во петокот.

„Вообичаено телата на луѓето кои умираат во затвор се носат директно во Институтот за судска медицина на улицата Глазкова, но во овој случај поради некоја причина биле однесени во клиничката болница“, вели болничар од Брза помош – Салехард.

„Го однеле во мртовечница, а потоа ставиле двајца полицајци пред вратата“, вели истиот болничар.

Набрзо се дозна дека телото на Алексеј Навални пристигнало таму и дека неговата смрт „не била криминална по природа“, термин што се користи за да се означи дека не станува збор за убиство со огнено оружје.

Тогаш се дозна дека на болничките патолози им е забрането да вршат обдукција, додаде изворот.

„Во овој момент, мислењето останува поделено. Некои велеа дека од Москва дошла наредба да се чека пристигнувањето на специјалисти од главниот град, а други дека самите болнички лекари одбиле да направат обдукција. Случајот е политички, а не е јасно како ќе испадне. А ако направиш обдукција и добиеш директна наредба за промена на резултатот, не можеш да излезеш од неа. А ти можеш да станеш и виновник“, посочува болничарот.

„Како искусен болничар, можам да кажам дека повредите опишани од оние што ги виделе изгледаа како резултат на конвулзии. Ако некое лице се грчи, а другите се обидуваат да го задржат, но конвулзиите се многу силни, тогаш се појавуваат модринки. Тие, исто така, рекоа дека има модринка на градите – една што доаѓа од индиректна масажа на срцето. Затоа се обиделе да го реанимираат и најверојатно починал од срцев удар. Но, никој ништо не кажува зошто имал срцев удар“ – објаснил болничарот.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close