Почнува судењето за убиство од небрежност на Алек Болдвин

Денеска треба да почне судењето на американскиот актер Алек Болдвин за убиство од небрежност за време на снимањето на филмот „Растење“, иако се уште не се знае дали Болдвин ќе сведочи.

Болдвин, кој беше на слобода без кауција додека го чекаше судењето, иако не може да пие алкохол или да поседува огнено оружје, се соочува со затворска казна до 18 месеци доколку биде прогласен за виновен.

Актерот вчера имаше подготвително рочиште за дозволените докази и се очекува секој ден да биде на суд.

Изборот на поротата ќе почне денеска, а судијката Мери Марлоу Самер вчера рече дека очекува статусот на славна личност на Болдвин да не ги спречи да изберат порота за еден ден и да воведните зборови да почнат од утре.

Болдвин остана на своето изјаснување за невин и рече дека не го повлекол чкрапалото додека вежбал вадење пиштол за време на пробата во која загина директорката на фотографија Халина Хачинс и беше рането уште едно лице, но обвинителите тврдат дека Болдвин ги игнорирал безбедносните стандарди во врска со ракувањето со огнено оружје на сет.

Неговите адвокати тврдеа дека тој не треба да биде прогласен за виновен бидејќи немал причина да мисли дека пиштолот бил наполнет со вистински куршум, бидејќи боева муниција наводно не била дозволена на снимањето.

Судењето, кое ќе се пренесува во живо на телевизија, се очекува да трае околу две недели и ќе се одржи во округот Санта Фе, во Ново Мексико.

Хачинс беше убиена на 21 октомври 2021 година во случајно пукање, а Болдвин го држел пиштолот кога бил испукан куршум кој ја погоди Хачинс во градите, а режисерот Џоел Соуза во рамото.

Иако Болдвин рече дека не го повлекол чкрапалото, обвинителството наведе дека има негови фотографии со прстот на чкрапалото и оти пиштолот не може да пука доколку не се повлече чкрапалото.

Во новообјавените судски документи, обвинителите тврдат дека Болдвин „не ги контролирал“ своите емоции на снимањето и оти „често врескал и се пцуел себеси, членовите на екипата или никого конкретно без посебна причина“.

Хана Гутиерез-Рид беше прогласена за виновна во март за убиство од небрежност за нејзината улога во смртта на Хачинс.

Таа беше обвинета за игнорирање на безбедносните протоколи кои можеле да идентификуваат живи куршуми и доби максимална казна од 18 месеци за убиство од небрежност, откако судијата одлучи дека не ја прифатила одговорноста ниту покажала каење.

Back to top button
Close