Полицијата денеска двапати интервенираше во болницата „8 Септември“ откако роднини на пациенти биле агресивни и им се заканувале на докторите

Во Градската општа болница „8 Септември“ денеска интервенираа екипи на МВР откако член на семејство на пациент од коронавирус го свртел мобилниот телефон кон лекар за да го снима. Лекарот побарал заштита и обезбедувањето на болницата повикало полициска асистенција. Информацијата ни ја потврди МВР, а фоторепортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК го сними настанот кога две полициски возила дојдоа пред Ургентниот центар на болницата и ги проверуваа телефоните на пријавените лица.

„Службени лица од МВР денеска интервенираа во ГОБ ‘8 Септември’ откако беше пријавено дека лекар на работното место видел како го снимаат со мобилен телефон цивилни лица, роднини на пациент од болницата. При извршените проверки во телефоните, фотографија од лекарот не беше најдена“, ни изјавија од МВР.

Сликање и снимање на медицински лица додека се на работа, внатре во здравствената установа или во нејзиниот двор, не се дозволени и се смета за закана по нивниот живот и здравје.

Здравствените работници во болницата „8 Септември“ која од почетокот на коронакризата со одлука на Министерството за здравство е прогласена за КОВИД центар за цела држава, по кажувањата на вработените постојано се изложени на афектни однесувања и испади од членови на семејства на пациенти кои се лекуваат или кои починуваат таму од компликации предизвикани од коронавирусот.

Според очевидци на денешниот настан, роднини на починат влегле во жестока расправија со вработени во ургентниот центар на болницата оти не им давале да го изнесат телото на починатиот за да го погребат без посебните безбедносни протоколи кои се пропишани за да се спречи ширењето на коронавирусот. Бидејќи обезбедувањето на болницата не можело да ја смири ситуацијата, била повикана и полиција.

Денеска имало инцидент и во одделот за интензивна нега, на спратот каде што лежат најтешко болните кои се на респираторни машини. Ќерка на починат пациент успеала да се пробие до тоа одделение, била многу агресивна и се заканувала на медицинските работници, па тие повикале обезбедување, а обезбедувањето полиција. И таа снимала со телефон, кој полиција ѝ го одзела.

Повеќе информации на СДК на следниот линк.

Back to top button
Close