УНИЦЕФ: Во Газа убиени повеќе од 2.200 Палестинци, од кои 700 деца

Повеќе од 700 деца се убиени во Газа, а уште 2.450 се повредени од минатата сабота, соопшти УНИЦЕФ, повикувајќи се на локалните власти.

„Според последните извештаи од локалните здравствени власти и медиумите, најмалку 2.215 Палестинци се убиени, меѓу кои повеќе од 700 деца, а повеќе од 8.714 луѓе се ранети, меѓу кои и повеќе од 2.450 деца“, изјави портпаролката на УНИЦЕФ, Сара Ал Хатаб. Си-Ен-Ен во сабота..

„Убиството на децата мора да престане“, рече портпаролот на УНИЦЕФ, Џејмс Елдер. Како што изјави, сликите и приказните се јасни: деца со страшни изгореници, минофрлачки рани и изгубени екстремитети. „И болниците се целосно преоптоварени“, додаде тој.

Елдер им се придружи на повиците од меѓународната заедница, велејќи: „Израелските деца држени како заложници во Газа мора безбедно и веднаш да се обединат со нивните семејства и најблиски“.

Back to top button
Close