Зеленски: Ќе ја ослободиме цела Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во средата вети дека ќе го врати секој дел од територијата што Русија го зеде од Украина, бидејќи неговите војници од првата линија оствариле територијални придобивки во Бахмут.

„Нема да оставиме ниту едно парче од нашата земја на непријателот – тиранијата нема да владее никаде. Мораме да ја вратиме слободата, безбедноста и на Европа на целата украинска земја“рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

Неговите изјави уследија неколку часа откако украинските војници, вклучени во тешки борби за контрола на источниот регион Донецк, рекоа дека ги турнале руските војници до два километри на некои места во близина на Бахмут.

„Таму спроведуваме ефективни контранапади“напиша на Телеграм Олександр Сирски, командант на украинските копнени сили.

Сирски рече дека единиците на руската платеничка група Вагнер во некои делови биле заменети со единици на редовната руска армија. Овие помалку добро обучени единици сега се поразени, рече командантот. Но, тој додаде: „Битката за Бахмут продолжува“.

Андриј Билецки, основачот на украинскиот баталјон Азов, на Телеграм информира дека територијата е целосно ослободена од руски војници и дека најмалку две руски бригади се поразени и заробени. Како што продолжија борбите, началникот на Вагнер, Евгениј Пригожин, рече дека стравува дека неговата единица ќе биде опколена во борбите околу Бахмут.

Back to top button
Close