Зеленски разреши важен командант и најави големи промени во армијата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара брзи промени во операциите на украинската армија и најави разрешување на командантот на медицинските сили. Одлуката на украинскиот претседател беше објавена вчера по неговата средба со министерот за одбрана Рустем Умеров.

Потегот на Зеленски доаѓа во време на засилена дебата за спроведувањето на 20-месечната војна против Русија, со посебен фокус на прашањата за тоа колку брзо продолжува контраофанзивата на исток и југ.

„На денешната средба со министерот за одбрана Умеров беа поставени приоритетите. Останува малку време да се чекаат резултатите. Потребна е брза акција за претстојните промени“, рече украинскиот лидер во синоќешниот говор, пренесува Гардијан.

Зеленски потврди дека го разрешил генерал-мајор Тетијана Осташченко од позицијата командант на медицинските сили.

„Задачата е јасна, како што е постојано нагласено во општеството, особено кај борбениот медицински персонал, ни треба фундаментално ново ниво на медицинска поддршка за нашите војници“, рече тој.

Тој тврди дека ова вклучува цела низа прашања – подобри свиоци, дигитализација и подобра комуникација. Умеров ја потврди промената преку апликацијата за пораки Телеграм и ги постави дигитализацијата, „тактичката медицина“ и ротацијата на услужниот персонал како врвни приоритети.

Инаку, украинската армија известува за напредок и за повторно преземање на окупираните територии на исток и југ, а минатата недела објави дека нејзини војници ја презеле контролата врз териториите на источниот брег на реката Днепар во областа Херсон.

Back to top button
Close