Харисон Форд доби признание за животно дело – плачеше од среќа

Познатиот актер Харисон Форд беше ѕвезда на ноќта на доделувањето на наградите Critics Choice, каде што доби награда за животно дело.

Кога излегол на сцената за да му се заблагодари на признанието, 81-годишниот актер најпрвин добил овации од публиката, а потоа е пуштено видео во кое се прикажани неговите најголеми филмски успеси.

„Пред сè, многу сум среќен што сум овде вечерва и што можам да бидам сведок во сето она во што се претвора нашиот бизнис и да ги видам сите талентирани луѓе како добиваат можности кои веројатно не би постоеле на самиот почеток на мојата кариера. Овде сум благодарение на комбинацијата на среќа и напорна работа со прекрасни писатели, режисери и режисери. Се чувствувам неверојатно среќен. Исто така, среќен сум за оваа чест и многу ја ценам“, изјави Форд.

Потоа ја допре својата сакана сопруга Калиста Флокхарт кога доби „грутка во грлото“ и му се насолзија очите.

„Сакам да и се заблагодарам на мојата прекрасна сопруга Калиста Флокхарт, која ме поддржува кога ми е најпотребна. И ми треба голема поддршка”, рекол тој, а потоа ја напуштил сцената.

Харисон и Калиста се среќни во брак 13 години, а се заљубија на доделувањето на Златните глобуси во 2002 година, кога првпат се запознаа.

Пред бракот со 22 години помладата колешка. Форд имаше два брака. Односно, кога ја запознал и се вљубил во Калиста, тој сè уште бил формално оженет со својата втора сопруга Мелиса Матисон, иако веќе некое време живееле одвоено.

На почетокот толку многу ја криеле својата врска што во една прилика колегата на Калиста – Џејмс Марсден рекол дека тој секогаш излегувал на вечера со нив за никој да не се посомнева дека тие двајца се сепак пар. Но, по една година врска, Харисон не можеше да молчи.

„Заљубен сум“, призна во 2003 година.

Љубовта ја крунисаа со брак по осум години врска. Харисон има четири деца од претходните бракови, за кои посочува дека се неговото најголемо животно достигнување, а по бракот со Калиста решил да го посвои нејзиниот син Лиам, па сега секогаш вели дека има пет деца.

0

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close