Контроверзна изјава на американска комичарка за Доналд Трамп

– Комичарката Кети Грифин предизвика контроверзи, откако објави дека американскиот претседател Доналд Трамп треба себеси да си вбризга воздух со шприц.

Оваа 59-годишна комичарка го коментираше твитот од дописникот на Белата куќа на Си Ен Ен, Џим Акоста, на кој пишуваше: „Трамп на настан за дијабетес во Белата куќа:„ Не користам инсулин. Треба ли? “

„Шприц со ништо друго освен воздух ќе ја заврши работата. Еб.. Трамп, напиша Грифин.

Нејзиниот одговор се однесува на емболија, која е предизвикана од воздушни меури кои влегуваат во циркулаторниот систем на телото. Инјекција со вишок воздух во себе може да ги блокира крвните садови и да биде фатална.

Илјадници одговори тврдеа дека Грифин испратила „директна закана“ до Претседателот на САД.

Други ја нарекоа изјавата на Кети „срамна“ и побараа да се испита нејзиниот твит.

Комичарката веќе беше под истрага на Тајната служба поради објавена фотографија од лажно отсечена глава на претседателот во 2017 година. Сега, многумина бараат Тајната служба повторно да се вклучи во истрагата.

Back to top button
Close