После 24 дена, два нови случаи на коронавирус во Нов Зеланд

Нов Зеланд пријави први нови случаи на коронавирус по 24 дена, а се работи за две жени кои пристигнале од Велика Британија за да посетат родител на смртна постела.

Тие пристигнале во Нов Зеланд на 7 јуни преку Доха и Бризбејн и биле изолирани во Окланд, каде што пред да бидат тестирани, добиле специјална дозвола да го посетат родителот.

Тие патувале со автомобил од Окланд до Велингтон, а сега двете се во самоизолација.

Поради новите случаи во Нов Зеланд, почнаа тестирања на вирусот за сите кои можеби биле во близина на двете жени, вклучувајќи ги патниците и екипажот на летот, во карантинот во Окланд, како и членовите на нивното семејство со кои биле во Велингтон.

Во Нов Зеланд се пријавени вкупно 1.506 случаи на коронавирус, а починале 22 лица.

Земјата не ги отвори своите граници, но минатата недела ги укина сите социјални и економски ограничувања, откако беше објавено дека нема нови случаи.

Сепак, премиерката Џасинда Ардерн предупреди дека во иднина може да се појават нови случаи на коронавирусот, кога граѓаните, како и странците со посебни дозволи, ќе се вратат во земјата.

Back to top button
Close