Прототема: „Финтите“ на Скопје ќе завршат на Самитот на НАТО во Вашингтон

Тоа што македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова не го користи уставното име на државата при инаугурацијата и при официјалните обраќања потоа како и на нејзината официјална веб страница, оценката на Атина е дека „финтите“ во Скопје не можат да траат уште многу, бидејќи притисоците што ги врши Вашингтон се силни.

-За неколку недели отсега, се разбира, „лагите“ ќе завршат, бидејќи на Самитот на НАТО во Вашингтон, соседната земја ќе треба да се претстави со уставното име и врз основа на тоа да води политика. Впрочем, Самитот на НАТО ќе биде и првата „случајна“ средба меѓу Кирјакос Мицотакис и Кристијан Мицкоски, откако тој и официјално ги презеде своите должности, бидејќи двајцата немаа ниту формален разговор за честитки по изборната победа на ВМРО пред неколку недели. Како што известуваат грчките дипломатски извори, сепак, има доволно „внатре“ за Северна Македонија да разбере дека не може да „игра“ со Договорот од Преспа, што е дури и „предупредување“ на индиректни санкции од САД. Но, додека тоа не се случи, а зад сцената гори, пишува Прототема.

-Јасно е дека тензијата со северниот сосед не ја задоволува Атина, поради повторното оживување на прашање кое изгледаше решено. Сепак, се разбира, и ако тоа сигнализира оправдување на критиките на Нова Демократија за трајноста на Договорот од Преспа. Од друга страна, две недели пред европските избори , господинот Мицотакис немаше начин да не прифати строга реторика за прашање кое, особено во Северна Грција, е речиси идентично. Во исто време, владата ја претвора „проблематичната“ точка во текот на претходните четири години, ратификацијата на меморандумите произлезени од Договорот, во политички лост на притисок врз соседот, најавувајќи дека тие нема да бидат ратификувани се додека провокациите продолжуваат, пишува грчкиот весник.

Имено, според дипломатски извори, притисокот од Атина што ја донесе непосредната реакција на Европа пред неколку дена и првите балистички ракети кон Скопје, го доведе „дуото“ Мицкоски-Силијановска до крајности меѓу националната публика и меѓународните обврски, пишува весникот

Back to top button
Close