Роберт Голоб, победник на изборите, порача дека „слободата доаѓа во Словенија“

Новиот состав на словенечкиот парламент ќе вклучува пет политички партии, двојно помалку од сегашните, а новата влада ќе ја формира Роберт Голоб од Движењето за слобода (ГС), победникот на вчерашните парламентарни избори, кој порача дека „слободата доаѓања“ во Словенија

Според нецелосните резултати по пребројани повеќе од 80 отсто од гласовите, партијата на Голоб освоила 33,7 отсто од гласовите и има 40 пратенички места во 90-члениот парламент, пренесува Хина.

Голоб, 55-годишен менаџер и релативно ново лице во словенечката политика, синоќа, при поздравувањето на своите членови рече дека партијата ја постигнала својата цел и величествениот изборен резултат и дека сака да формира нова влада што е можно поскоро.

„Сите вие ​​сте заслужни за слободата што утре ќе дојде во Словенија“, рече Голоб во пораката до членовите на неговиот изборен штаб, говорејќи преку зум од неговиот дом, каде што е изолиран од почетокот на неделата поради инфекција со коронавирус. .

Тој особено се заблагодари за поддршката од граѓанските организации и младите, која, како што рече, го инспирирала и најави дека подобрувањето на условите за живот на помладите генерации ќе биде еден од приоритетите на неговата идна влада, која сака да ја формира што поскоро.

Тој е особено воодушевен од високата излезност на изборите, која според неофицијални податоци е околу 65 отсто, а тоа на идната влада и дава посебен легитимитет и одговорност да го исполни ветеното во партиската програма.

На второ место е Словенечката демократска партија (СДС) на актуелниот премиер Јанез Јанша, која има 24,5 отсто од гласовите, односно 29 пратенички места.

Според изборните резултати демохристијанската Нова Словенија (НСИ), ќе има осум пратенички места, Социјалдемократите (СД) седум и Левицата (Л) четири.

Back to top button
Close