Број на текстови објавени денес: 39
Subscribe to RSS
 • (ВИДЕО) Заев...
  Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска ...

  (ВИДЕО) Заев ја промовираше „Визијата за Македонија“

  Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска го обзнани новиот проект на партијата наречен „Визијата за Македонија“, кој во следните недели ...
 • Водовод реаг...
  Ј.П. Водовод и канализација – Скопје ...

  Водовод реагира – Маневски редовно плаќал, долгот бил на старата адреса. За Зврлевски и Бајрам нема одговор

  Ј.П. Водовод и канализација – Скопје реагираше на текстот  „Зврлевски, Маневски и Амди Бајрам со години не плаќаат за вода! Бајрам ...
 • Призма: Случ...
  Аферата „Телеком“ има четири фази и ...

  Призма: Случајот „Агент“ клучен за расветлување на корупцијата

  Аферата „Телеком“ има четири фази и два заеднички именители: „константа“ е улогата на грчкиот бизнисмен Контоминас, а флуктуираат функционери од ...
 • Дојче Веле: ...
  Информацијата дека на поранешниот директор на ...

  Дојче Веле: Дипломатскиот пасош не нуди заштита од одговорност!

  Информацијата дека на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, неодамна му е издаден дипломатски пасош на функцијата „експерт“, која ексклузивно ...

Најнови вести

(ВИДЕО) Заев: Договор за изборното законодавство, на 6-ти, мора да се постигне (ВИДЕО) Заев: Договор за изборното законодавство, на 6-ти, мора да се постигне
Каде „оди“ салото кога ќе ослабнеме? Каде „оди“ салото кога ќе ослабнеме?
(ВИДЕО) Преслатки реакции на деца кои за прв пат дознаваат за сексот (ВИДЕО) Преслатки реакции на деца кои за прв пат дознаваат за сексот
Европскиот суд на правдата одлучи: Сопствениците на борделите ќе мора да го знаат мајчиниот јазик на сексуалните работнички Европскиот суд на правдата одлучи: Сопствениците на борделите ќе мора да го знаат мајчиниот јазик на сексуалните работнички
Скопскиот џез фестивал со Грегори Портер, Авишаи Коен Трио, Јоаким Кин, Џејмс „Блад“ Алмер Скопскиот џез фестивал со Грегори Портер, Авишаи Коен Трио, Јоаким Кин, Џејмс „Блад“ Алмер
(ВИДЕО) Дипломатскиот пасош на Мијалков – тема на вечерашното издание на 360 Степени (ВИДЕО) Дипломатскиот пасош на Мијалков – тема на вечерашното издание на 360 Степени
Извештајот на Европската комисија за Македонија ќе доцни една недела Извештајот на Европската комисија за Македонија ќе доцни една недела
Изборот на тимот на Јанева одложен за наредната недела Изборот на тимот на Јанева одложен за наредната недела
(ВИДЕО) Беџети: Еден ден ќе се расветли дали заради личните врски со Ставревски, Светска банка толерирала фискална недисцплина (ВИДЕО) Беџети: Еден ден ќе се расветли дали заради личните врски со Ставревски, Светска банка толерирала фискална недисцплина
СДСМ: Додека нема независна контрола врз власта, парите ќе завршуваат кај мала група на власт СДСМ: Додека нема независна контрола врз власта, парите ќе завршуваат кај мала група на власт
(ВИДЕО) Заев ја промовираше „Визијата за Македонија“ (ВИДЕО) Заев ја промовираше „Визијата за Македонија“
Од ВМРО-ДПМНЕ побарале пауза на работните групи и повеќе не се вратиле! Од ВМРО-ДПМНЕ побарале пауза на работните групи и повеќе не се вратиле!
Маневски: Немам никакви неплатени сметки, куќата за која објавувате ја продадов во 1994 година! Маневски: Немам никакви неплатени сметки, куќата за која објавувате ја продадов во 1994 година!
Водовод реагира – Маневски редовно плаќал, долгот бил на старата адреса. За Зврлевски и Бајрам нема одговор Водовод реагира – Маневски редовно плаќал, долгот бил на старата адреса. За Зврлевски и Бајрам нема одговор
Призма: Случајот „Агент“ клучен за расветлување на корупцијата Призма: Случајот „Агент“ клучен за расветлување на корупцијата

Македонија

(ВИДЕО) Заев: Договор за изборното законодавство, на 6-ти, мора да се постигне
(ВИДЕО) Заев: Договор за изборното законодавство, на 6-ти, мора да се постигне

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по промоцијата на „Визијата за Македонија“ денеска одговараше и на новинарски прашања.Тие бра поврзани со прокетот, но и со актуелните политички прашања.Дел од нив се однесуваа на преговорите меѓу партиите и роковите дадени во договорот од Пржино, но дел се однесуваа на судските процеси што се води против Заев. Во

(ВИДЕО) Дипломатскиот пасош на Мијалков – тема на вечерашното издание на 360 Степени
(ВИДЕО) Дипломатскиот пасош на Мијалков – тема на вечерашното издание на 360 Степени

Во вечерашново издание (5.10.2015 г.) на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М за веста дека Сашо Мијаков добил дипломатски пасош, иако веќе не е директор на Управата за безбедност и контраразузнавање. Опозициската СДСМ обвини дека „Груевски со соработниците подготвува терен за бегство на Мијалков од Македонија“. Едно од прашањата што јавно се дебатираат е –

Извештајот на Европската комисија за Македонија ќе доцни една недела
Извештајот на Европската комисија за Македонија ќе доцни една недела

Годишниот извештај за напредокот на Македонија (и другите земји од Балканот како и Турција) и “пакетот за проширувањето на ЕУ”, ќе бидат објавени со една недела задоцнување. Тоа значи дека комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан ќе ги објави на 21 октомври а не на 14 октомври како што беше предвидено. Според портпаролот на

прочитај повеќе

Свет

Европскиот суд на правдата одлучи: Сопствениците на борделите ќе мора да го знаат мајчиниот јазик на сексуалните работнички
Европскиот суд на правдата одлучи: Сопствениците на борделите ќе мора да го знаат мајчиниот јазик на сексуалните работнички

Сопствениците на јавните куќи во Холандија ќе мора да бидат во состојба да комуницираат со сексуалните работнички на нивниот јазик за да можат да ги заштитат од злоставување, пресуди Европскиот суд на правдата. Властите во Амстердам биле во право кога одбиле да издадат дозвола за работа на сопственикот на јавната куќа кој не можел да

Анкара: Руски воен авион го наруши воздушниот простор на Турција
Анкара: Руски воен авион го наруши воздушниот простор на Турција

Руски воен авион во саботата го нарушил турскиот воздушен простор во близина на границата со Сирија, поради што турското Воено воздухопловство испрати два авиона-ловци Ф-16 да го пресретнат, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Турција. Поради инцидентот, Министерството испратило протестна нота до рускиот амбасадор во Анкара во кое Турција ја повикува Русија да не

ИД ја уништила Триумфалната порта во сирискиот град Палмира
ИД ја уништила Триумфалната порта во сирискиот град Палмира

Припадниците на џихадистичката група Исламска држава (ИД) ја уништиле Триумфалната порта, која е еден од најважните споменици во древниот сириски град Палмира, соопшти сирискиот министер за антиквитети Мамун Абделкарим. Претходно, во истиот град џихадистите го уништиле и светилиштето посветено на богот Баал Шамин и 2.000 години стариот Храм Бел. Палмира е под контрола на ИД

прочитај повеќе

Шоу-Биз

Цело Скопје вчера во “Дежаву“на “Амадеус бенд“,игла немаше кај да фрлиш
Цело Скопје вчера во “Дежаву“на “Амадеус бенд“,игла немаше кај да фрлиш

Над 1.300 публика вчера се забавуваа со српските ѕвезди “Амадеус бенд“ во “Дежаву“ во Т.Ц. Капитол мол. Внатре немаше игла каде да фрлиш.Преполно до последноро место, кафе -ресторанот вриеше како во кошница. Имаше и такви кои гледаа од булеварот Јане Сандански.  “Амадеус бенд“ одлично звучат во живо,коментираа од публиката,а “Дежаву“ уште еднашка покажа зашто се

Конечно кремата против бели влакна кај мажите достапна и кај нас
Конечно кремата против бели влакна кај мажите достапна и кај нас

Денес, во хотелот “Континентал“ брендот “ Клариса“ оджа презентација  за надградба на нокти.Работилницата беше посветена  на  убавината на жената и актуелни модни трендови. “Клариса“ се генерални увозници за кремата “Youthair“ против бели влакна кај мажите,која моментно е хит во светот. Крема по еден месец го  враќа пигментот на косата. Оваа година нивно заштитно лице е

Црна мачка нападната од “напален“ таксист: “Маче дај ми да те погалам“
Црна мачка нападната од “напален“ таксист: “Маче дај ми да те погалам“

Стриптизетата Црна начка вчера, сред бел ден, била нападната од такисист што работел на диво кога чекала такси за да оди на работа во “Валијант“. -Чекав такси на Партизанска за да одам на работа,обично одам со моја компанија, но бидејки немаше  слободна кола, кренав рака на првото такси што  ми дојде и се качив во

прочитај повеќе
(ВИДЕО) Заев: Договор за изборното законодавство, на 6-ти, мора да се постигне
(ВИДЕО) Заев: Договор за изборното законодавство, на 6-ти, мора да се постигне

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по промоцијата на „Визијата за Македонија“ денеска одговараше и на новинарски прашања.Тие бра поврзани со

Скопскиот џез фестивал со Грегори Портер, Авишаи Коен Трио, Јоаким Кин, Џејмс „Блад“ Алмер
Скопскиот џез фестивал со Грегори Портер, Авишаи Коен Трио, Јоаким Кин, Џејмс „Блад“ Алмер

Грегори Портер, Авишаи Коен Трио, Јоаким Кин, Џејмс „Блад“ Алмер се дел од ѕвездите што ќе сјаат на годинашниот 34-ти

(ВИДЕО) Дипломатскиот пасош на Мијалков – тема на вечерашното издание на 360 Степени
(ВИДЕО) Дипломатскиот пасош на Мијалков – тема на вечерашното издание на 360 Степени

Во вечерашново издание (5.10.2015 г.) на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М за веста дека Сашо Мијаков добил дипломатски пасош,

Извештајот на Европската комисија за Македонија ќе доцни една недела
Извештајот на Европската комисија за Македонија ќе доцни една недела

Годишниот извештај за напредокот на Македонија (и другите земји од Балканот како и Турција) и “пакетот за проширувањето на ЕУ”,

Изборот на тимот на Јанева одложен за наредната недела
Изборот на тимот на Јанева одложен за наредната недела

Официјализирањето на тимот од 14 обвинители, со кој треба да раководи специјалната обвинителка Катица Јанева во истражувањето за кривични дела

(ВИДЕО) Беџети: Еден ден ќе се расветли дали заради личните врски со Ставревски, Светска банка толерирала фискална недисцплина
(ВИДЕО) Беџети: Еден ден ќе се расветли дали заради личните врски со Ставревски, Светска банка толерирала фискална недисцплина

Интервју за Абдулменаф Беџети за Емисијата „Економски магазин’ на Алсат. (…) Економски магазин: Светска банка, пред неколку дена во последниот

Став

Арач, лут, без жал!
Арач, лут, без жал!

Бабичка со истрошена снага, ни најадена ни напоена, свената, со своите безсилни нозе успева некако да се довлечка до банката,

Ослободување на заробените медиуми
Ослободување на заробените медиуми

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за Утрински весник: Идеологот на задушување на медиумските слободи и претворање на

Време е…
Време е…

 Време е: • заеднички да го отрфлиме јаремот околу вратот на македонскиот граѓанин, • заеднички да се избориме со апатијата

прочитај повеќе

Култура

Промоција на книгата „Скопски писатели“ – библиографија на монографски публикации
Промоција на книгата „Скопски писатели“ – библиографија на монографски публикации

Во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, в сабота во 19 часот како програмска содржина во рамките на „Бели ноќи“,

“Музеј на женски приказни” во Прилеп
“Музеј на женски приказни” во Прилеп

По претставувањето во НУ Завод и музеј Битола, изложбата “Музеј на женски приказни” продолжува во Прилеп и ќе биде отворена

ГАЛЕРИЈА: Професорката Најчевска стана балерина!
ГАЛЕРИЈА: Професорката Најчевска стана балерина!

Професорката Мирјана Најчевска беше дел од претставата „Време на забава“ („Party time“), на театарската трупа „Гнев“, која синоќа беше изведена

прочитај повеќе
diners300
fon300
sitebombi
skopjejazzfest
12059390_1079258015450576_1065443296_o
kozanostra
NASLOVNA (4)

Топ твит

Copyright © 2013 - сите права се задржани - www.libertas.mk