Курти: Прво криминалните групи да се вратат во Србија, па отстранување на полицијата

 

Косовскиот премиер, Албин Курти денеска повтори дека општинските згради на северот на Косово се места каде што треба да работат градоначалниците, пренесува Politiko.al.

Курти во утринската програма на Би-Би-Си зборуваше за ситуацијата на северот на Косово и праша кој треба да биде во тие објекти доколку тоа не се избраните градоначалници.

Градоначалниците се во нивните канцеларии и така треба да остане, рече Курти.

За барањата на САД и ЕУ за повлекување на припадниците на косовската полиција од општинските згради, тој рече дека оваа точка може да се преиспита.

-Можеме да размислиме за отстранување на косовската полиција од овие згради, но прво насилните криминални групи кои нападнаа и повредија новинари, нашите полицајци и војници на НАТО мора да се вратат во Србија или да одат во затвор, рече тој.

Тој додаде дека не може да прави компромиси кога станува збор за „демократско Косово“.

-Тој не може да направи компромис во однос на демократската република, бидејќи јас сум премиер на најдемократската земја на Западен Балкан, со најпрофесионална полиција, која е ориентирана кон Запад, рече тој.

Запрашан за можноста за одржување на вонредни избори, Курти рече дека е подготвен да ги слушне предлозите за ново гласање, но само откако ќе се воспостави владеење на правото на северот на Косово.

За ситуацијата на северот и острите изјави од САД и ЕУ, Курти посочи дека Вашингтон и Брисел се неприкосновени сојузници на Косово.

-Сметаме дека САД, ЕУ, Велика Британија се неспорни сојузници и пријатели и сме им многу благодарни за нашата слобода и независност и за развојот на демократијата. Сепак, не можеме да ја предадеме нашата Република на фашистичката полиција платена од автократот во Белград, кој некогаш беше министер на Милошевиќ, изјави Курти.

 

Back to top button
Close